Najczęstsze błędy użytkowników drukarek SureLab D700 – część VII

To już ostatni artykuł poświęcony drukarce SureLab D700. Tym razem zaprezentujemy kilka przydatnych wskazówek na temat konserwacji urządzenia w codziennej pracy.

Bardzo ważne jest aby urządzenie było odpowiednio usytuowane. Warto zatem zadbać o to, by w pobliżu drukarki nie było źródeł ciepła takich jak kaloryfer, dmuchawa, piec elektryczny, etc. Emitery ciepła powodują wędrówkę kurzu i pyłu w powietrzu co może być przyczyną narastających problemów z drożnością dysz. Nie jest też właściwe aby obok naszego SureLab D700 znajdowały się urządzenia powodujące jonizację powietrza. Chodzi głównie o kserokopiarki, drukarki laserowe czy drukarki termosublimacyjne. Dlatego starajmy się drukarkę D700 ustawić jak najdalej od tych wszystkich, wymienionych powyżej urządzeń.

Należy też zadbać aby pomieszczenie, w którym stoi drukarka D700 nie było zbyt suche lub za wilgotne. Warto pomyśleć o nawilżaczu powietrza – nie musi być to od razu wersja przemysłowa – wystarczy prosty domowy nawilżacz. Zagwarantuje to nam lepszy odbiór kurzu i pyłu z powietrza, a tym samym zminimalizuje jego przenikanie do wnętrza urządzenia. Każdy pewnie zauważył jak przyjemnie oddycha się powietrzem zaraz po deszczu lub burzy albo jak przejrzyste jest powietrze po silnym, kilkugodzinnym wietrze.

Oczywiście nie należy przesadzać ze zbyt silnym nawilżaniem pomieszczenia gdyż będzie to wpływać niekorzystnie na papier – będzie on zbyt miękki i podatny na puchnięcie co z kolei może być przyczyną problemów z jego podawaniem w samej drukarce – dlatego tak ważne jest przechowywanie papieru w fabrycznym kartonie (najlepiej w oryginalnym woreczku foliowym). Optymalna wilgotność w pomieszczeniu to 50-65% przy temperaturze 15-25 oC.

Warto także raz na 2-3 tygodnie przeczyścić wloty wentylatorów zasysających powietrze. Najlepiej zrobić to przy użyciu małego odkurzacza samochodowego.

usuwanie kurzu z d700

W artykule opisującym załadowywanie papieru (część IV B) podałem prawidłowy sposób postępowania z papierem – szczególną uwagę zwracałem na czyszczenie krawędzi papieru – to bardzo ważny element codziennego dbania o czystość we wnętrzu urządzenia. Zapobiega nie tylko przenoszeniu pyłu papierowego pomiędzy głowicę i moduł Capping Unit, redukując problemy z drożnością dysz. Ten pył osadza się także na innym wrażliwym elemencie wnętrza drukarki.

W codziennej pracy większość użytkowników stosuje papiery o szerokości 15.2 cm, tego typu wydruków jest oczywiście najwięcej. Gdy zmienimy szerokość papieru na np. 20.3 cm to bardzo często zdarza się, że pierwsze kilka szerszych wydruków ma przez całą długość zdjęcia szary pasek, szczególnie widoczny na ciemnych partiach obrazu.

szary pasek kurzu na wydrukach d700

Jest to przeniesiony z wnętrza urządzenia pył papierowy, który opadł z krawędzi rolki 15.2 cm do wnętrza drukarki, a następnie został naniesiony na szerszy papier podczas pobierania i przesuwu rolki. Ten pył nie tylko osadza się na szerszym wydruku ale także dostaje się pod głowicę. Dlatego – powtarzam to jeszcze raz – bardzo ważne jest czyszczenie krawędzi papieru podczas jego załadunku.

Co zrobić gdy już doszło do takiej sytuacji. Musimy koniecznie usunąć ten pył z wnętrza drukarki. Aby to zrobić należy zdjąć kosz na ścinki papieru oraz wyjąć papier z kastety (procedura opisana w części IV D). Następnie unieść czarną klapkę do góry (należy włożyć palec w duży otwór po prawej stronie klapki). We wnętrzu kasety zobaczymy pył papierowy, który najintensywniej gromadzi się w miejscach odpowiadających szerokości najczęściej stosowanego papieru.

usuwanie kurzu z kasety d700

Pył usuwamy z wykorzystaniem małego odkurzacza samochodowego. Można też próbować oczyścić go pędzelkiem ale nie da nam to 100% gwarancji całkowitego usunięcia pyłu, a dodatkowo może spowodować problem z dostaniem się włosia pędzla pod głowicę – dlatego stosujmy jednak to pierwsze rozwiązanie.

Przy okazji można także oczyścić wałeczki transportowe (widoczne z przodu). W żadnym wypadku nie należy stosować tu jakichkolwiek detergentów czyszczących używanych na co dzień w domu. Najlepiej zastosować ściereczki Bemcot M-3 II delikatnie nawilżone alkoholem izopropylowym. W handlu dostępne są też gotowe, specjalnie nasączone płatki IPA.

akcesoria czyszczące dla d700

Na tym kończymy nasz cykl porad i wskazówek poświęcony SureLab D700. Dbajmy zatem o naszą drukarkę, pamiętajmy aby zawsze i bezwzględnie czyścić krawędzie rolek papieru oraz często oczyszczać wnętrze kasety papierowej (szczególnie gdy zmieniamy szerokość papieru), a zminimalizujemy problemy związane z drożnością dysz w głowicy drukującej.

O autorze:
Pracuje w firmie od marca 1993 roku. Posiada spore doświadczenie w szeroko rozumianym obrazowaniu. Od wielu lat zajmuje się drukiem atramentowym oraz drukiem termosublimacyjnym.