Najczęstsze błędy użytkowników drukarek SureLab D700 – część IV d

Gdy już zadbamy o wyczyszczenie krawędzi papieru (procedura opisana w części IV B – jest to bardzo ważne działanie o charakterze zapobiegawczym) oraz założymy papier na trzpień Spindle Unit to pozostaje nam załadowanie papieru do wnętrza drukarki. Nie jest to trudne zadanie, a procedura opisana jest w instrukcji obsługi drukarki, niemniej jednak i tu zdarzają się błędy. Wyjmujemy pojemnik na ścinki papieru (jeśli jest on zapełniony to należy go opróżnić) i delikatnie wysuwamy kasetę na papier aż do wyczuwalnego oporu. Dopasowujemy wewnętrzną (górną) prowadnicę papieru dokładnie do szerokości rolki papieru jaką będziemy zakładać w drukarce.

górna prowadnica papieru D700

Jest to bardzo istotne gdyż jeżeli szerokość prowadnicy będzie za duża to istnieje ryzyko, że papier będzie przesuwany z przekosem co oczywiście rzutuje na nasze zdjęcia, w konsekwencji papier może zostać zablokowany w drukarce, a nawet uszkodzić głowicę. Natomiast gdy szerokość prowadnicy będzie za mała to papier od razu zostanie zablokowany, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia toru przesuwu papieru – niestety zdarzały się takie przypadki dlatego nigdy nie zapominajmy o tym aby poprawnie ustawić/przestawić górną prowadnicę.

Wkładamy wcześniej założoną na Spindle Unit rolkę papieru poziomą krawędzią skierowaną ku dołowi zwracając baczną uwagę by trzpień poprawnie ułożył sie w łożysku kasety. Następnie wsuwamy papier w szczelinę jedynie do momentu zapalenia się niebieskiej diody czujnika kontrolującego wsunięcie papieru (po lewej stronie kasety).

Teraz należy dopasować zewnętrzną (dolną) prowadnicę papieru do szerokości zakładanej rolki. O tym także należy bezwzględnie pamiętać aby mieć pewność, że papier będzie w drukarce łatwo i równo przesuwany.

dolna prowadnica papieru D700

Wsuwamy kasetę z założonym papierem do wnętrza drukarki i zakładamy pojemnik na ścinki papieru. Czekamy aż drukarka wypozycjonuje papier i przejdzie w tryb Ready – niebieska dioda świeci ciągłym światłem. W tym momencie należy zarejestrować typ powierzchni papieru w programie narzędziowym SL Printer Maintenance Tool (procedura opisana w części IV A).

W codziennej pracy często musimy zmieniać szerokość lub typ powierzchni papieru w zależności o otrzymanych zleceń. Użytkownicy drukarki SureLab D700 wiedzą, że aby zmienić papier należy go najpierw wysunąć z toru przesuwu. Służy do tego specjalne pokrętło (w kasecie papieru – po lewej stronie), które należy obracać w kierunku tyłu drukarki. Ponieważ zaciągnięty i wypozycjonowany w drukarce papier jest bardzo daleko wsunięty w tor przesuwu to obracanie pokrętłem wymaga wykonania wielu obrotów pokrętłem. Jest to uciążliwe oraz bardzo niewygodne dlatego też wiele osób narzeka na to rozwiązanie. W tym miejscu podam przydatny trik pomocny przy wymianie, który ułatwi ten proces. Zanim zdejmiemy pojemnik na ścinki i wysuniemy kasetę należy:

zwijanie papieru w D700

  1. uchylić na sekundę pojemnik na ścinki papieru
  2. natychmiast zamknąć pojemnik na ścinki papieru
  3. poczekać aż drukarka sama zwinie papier i przejdzie w tryb Ready – niebieska dioda świeci ciągłym światłem

Dopiero teraz wyjmujemy pojemnik na ścinki (zawsze należy go przy tej okazji opróżnić) i wysuwamy kasetę na papier. Następnie obracamy pokrętło – jednak teraz wystarczą 1-2 małe obroty by papier swobodnie wysunął się ze szczeliny.

Kolejna przydatna wskazówka dotyczy sytuacji związanej z zablokowaniem papieru we wnętrzu drukarki – zdarza się to bardzo rzadko – gdy jednak dojdzie do takiego zdarzenia to należy spokojnie usunąć z wnętrza drukarki zacięty papier (procedura opisana jest w instrukcji obsługi drukarki). Należy to robić z wyczuciem i nie szarpać gwałtownie resztek papieru. Zdarzały się już takie przypadki gdy użytkownik mocując się z zaciętym papierem spowodował przeskoczenie zębatek w torze przesuwu papieru. Może dojść do tego zdarzenia także gdy papier zatnie się w drukarce (błąd ustawienia górnej prowadnicy), a drukarka sama przesuwając papier spowoduje przeskok zębatek. Użytkownik zorientuje się, że coś jest nie tak dopiero w momencie gdy będzie chciał ponownie załadować papier. Wtedy podczas wsuwania papieru w szczelinę dioda czujnika pozycji papieru nie zapali się. Nic tu nie da wsuwanie kasety – drukarka nie rozpocznie procedury pobierania i pozycjonowania papieru i zgłosi błąd.

Co wtedy zrobić? Oczywiście nie należy panikować gdyż jest także na to sposób. Wysuwamy kasetę na papier, wysuwamy papier ze szczeliny, a następnie delikatnie obracamy zębatką (zdjęcie poniżej) w kierunku zielonej strzałki, aż do wyczuwalnego oporu.

zębatka papieru w D700

Wkładamy papier do szczeliny i obserwujemy diodę czujnika pozycji papieru, jeśli się zapali to kończymy procedurę załadunku papieru. Jeżeli dioda nadal nie zareaguje to wysuwamy papier ze szczeliny i tym razem obracamy zębatkę w kierunku czerwonej strzałki aż do wyczuwalnego oporu. Zazwyczaj ta procedura daje pożądany efekt i w 80-90% przypadków problem rozwiązuje sam użytkownik. Dopiero gdy nie uda się za pomocą tego triku usunąć problemu należy skontaktować się z serwisem.

W kolejnych artykułach, które ukażą się niebawem opiszę jak poradzić sobie z kolorystyką wydruków w SureLab D700 oraz jak prawidłowo podkładać profile ICC.

O autorze:
Pracuje w firmie od marca 1993 roku. Posiada spore doświadczenie w szeroko rozumianym obrazowaniu. Od wielu lat zajmuje się drukiem atramentowym oraz drukiem termosublimacyjnym.